Aktualności

27 X 2015:


Podczas zakończonych w niedzielę 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie poznaliśmy laureatów konkursu "Literacki Blog Roku" - autorów najciekawszych blogów o książkach oraz najlepszych blogów, w których publikowana jest twórczość literacka. Poznajcie ich bliżej. 

 

Najlepszy blog o książkach 2015

 

Nagrodę główną jury w kategorii blogów o książkach otrzymała Olga Kowalska - autorka bloga "Wielki Buk"

- Wielki Buk to blog i od niedawna również vlog literacki - to moje miejsce do pisania, do dzielenia się opowieściami, do książkowych zachwytów i nie tylko. W końcu: szukam tej nawspanialszej, tej mitycznej i legendarnej opowieści – WIELKIEGO Buka! - pisze o swoim blogu Olga Kowalska.

 

- To nagroda za niezwykle rzeczowe, wnikliwe, choć pisane przystępnym językiem recenzje. Za sporą regularność w prowadzeniu bloga, ale przede wszystkim za odkrywanie terenów do tej pory blogerom książkowym mało znanych poprzez publikowanie towarzyszącym recenzjom filmików. Co ważne: najczęściej filmy te nie są wyłącznie "mówioną" wersją recenzji opublikowanej na blogu, ale jej uzupełnieniem, rozszerzeniem - podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl, w uzasadnieniu werdyktu. 

 

Najlepszy blog literacki 2015

 

Z kolei wśród blogów zawierających twórczość literacką prowadzących je osób za najciekawszy jurorzy uznali "100 sukienek" Rity Pater. 

- "100 sukienek" to blog trudny. Przede wszystkim dla mnie. To podróż wgłąb człowieka, dostrzeganie najbardziej niewygodnych mechanizmów, ciągłe wychodzenie poza strefę komfortu. To nieustanna praca nad charakterem, lekcja obserwacji, wyciągania wniosków. Nie polecam, ale zapraszam - mówi przewrotnie sama autorka. 

 

- Te pisane zwyczajnym językiem opowieści o codziennych wydarzeniach nie kokietują czytelnika nadmiarem literackich błyskotek, nie kuszą wielkim poczuciem humoru czy wyszukaną formą. Za to jak chyba żaden inny blog pozwalają zajrzeć głębiej, dalej, dostrzec więcej - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. 

 

 

Wybór Internautów

 

Czytelnicy głosujący za pośrednictwem strony internetowej www.literackiblogroku.pl nagrodę główną przyznali blogowi Okruchy.pl Piotra Kasperczaka. 

 

- Blog Okruchy.pl to garść subiektywnych spostrzeżeń na temat literatury i kultury. Przybliżam w nim lektury spoza pierwszego obiegu i przywracam życie książkom zapomnianym przez czytelników. Opisuję niezwykłe historie utworów i ich twórców, odkurzam stare anegdoty o pisarzach. Szperam w antykwariatach w poszukiwaniu perełek literackich - mówi Kasperczak.

 

- Bardzo cieszy nas, że Czytelnicy swą nagrodę przyznali właśnie Piotrowi Kasperczakowi, który wyłamuje się z trendu recenzowania wyłącznie tytułów najnowszych i "najgorętszych", przypominając to, co wśród blogerów książkowych zapomniane. Bez wątpienia na Okruchy.pl nie tylko warto, ale wręcz trzeba zwrócić uwagę - komentuje Sławomir Krempa z serwisu Granice.pl

 

Wyróżnione blogi

 

Wyróżnienie wśród blogów literackich przypadło opowieści "On Her Majesty's Secret Service".

 

- To opowieść o kaczce, która od paru lat błąka się po Europie szukając kraju, w którym politycy mówią prawdę, urzędnicy głaszczą po głowie i pomagają wypełniać kwity, służba zdrowia działa bez zarzutu, szkolnictwo raduje serce, a społeczeństwo wstaje co rano emitując optymizm i promienne uśmiechy - opisuje blog jego autorka.

 

- Nie sposób nie uśmiechnąć się podczas lektury kolejnych wpisów. Dzieci zawsze wypadają wdzięcznie jako bohaterowie książek czy opowiadań. Ale Biskwit i Dynia po prostu otwierają zupełnie nową kartę w historii "opowieści rodzicielskich", godnie przejmując pałeczkę po - chociażby - przesławnych dzieciach państwa Talków.  

 

Wśród blogów o książkach wyróżniono - już po raz trzeci w historii konkursu - "Krytycznym Okiem" Jarosława Czechowicza.  

 

- Ponad 950 recenzji. Ponad 60 patronatów medialnych. Kilkanaście nowych recenzji w miesiącu. Blog od ośmiu lat w przestrzeni internetu - tak krótko zachęca do lektury jego autor. Równie krótkie jest uzasadnienie jury: 

- Wśród blogów krytycznoliterackich "Krytycznym Okiem" nieodmiennie nie ma sobie równych. 

 

Drugie wyróżnienie wśród blogów o książkach przyznano blogowi CzytamRecenzuje.pl Rafała Hetmana. 

 

- Blog CzytamRecenzuje.pl poświęcony jest literaturze faktu, choć można znaleźć na nim teksty na temat książek innych gatunków. Oprócz tego zajmuje się szeroko pojętym czytelnictwem, kulturą non-fiction i książkowym lifestylem. Blog we wrześniu 2015 roku zajął III miejsce w rankingu najlepszych blogów książkowych w Polsce - mówi Rafał Hetman.

 

- Nie dla recenzji warto czytać tego bloga - a może raczej: nie przede wszystkim dla recenzji. Rafał Hetman komentuje życie literackie, pisze o książkach w kontekście ważnych wydarzeń społecznych, relacjonuje spotkania i dyskusje literackie. I w tej kategorii obecnie w blogosferze nie ma sobie równych. 

 

Trzecie wyróżnienie trafiło do Anny Dutki, prowadzącej bloga recenzentka.blox.pl

 

- To blog publicystyczno-recenzencki z mocnym akcentem na literaturę skandynawską. Informuję o ciekawych wydarzeniach literackich, zaglądam za kulisy najważniejszych festiwali. Piszę o życiu literackim w Polsce i w Szwecji. Rozmawiam o książkach, włączam się w debaty literackie i je wywołuję - podkreśla autorka. 

 

- Rzeczywiście, w przypadku blogu Anny Dutki ważny jest wpływ, jaki jego autorka wywiera na całą blogosferę. Bywa, że mówi rzeczy mało popularne. Bywa, że bezpardonowo uderza w "święte krowy" literackiego światka. Ale przede wszystkim autorka ukazuje wydarzenia czy zjawiska literackie w szerszym kontekście, uprawiając często gatunek przypominający nieco blogową wersję eseistyki. Anna Dutka nie boi się też korzystać z dobrych źródeł i wskazywać je w linkach pod własnymi tekstami. To znakomita praktyka, której jak ognia unikają wszyscy prowadzący duże portale internetowe. 

 

1 X 2015:

Wybieramy najlepsze blogi roku!  

 

To już oficjalne: wszystkie zgłoszenia zweryfikowaliśmy, a blogi zaprezentowaliśmy na stronie. Trwa przeglądanie zgłoszonych blogów przez jurorów, trwa również głosowanie internautów. Przypominamy: aby zagłosować, musicie kliknąć przycisk "Głosuj" przy wybranym blogu na liście blogów. W kolumnie po prawej znajdziecie też ramkę "Zachęć do głosowania na swojego bloga!". Jeśli wpiszecie adres e-mail, którego użyliście podczas rejestracji i klikniecie przycisk "Generuj", uzyskacie kod, który pozwoli Wam umieścic na swoim blogu widżet z zachętą do głosowania. Życzymy powodzenia!   

 

30 IX 2015:

Ostatnie godziny weryfikacji zgłoszeń, wkrótce ruszy głosowanie.  

 

Wszystkich czekających, aż ich blogi zostaną zaprezentowane na stronie, uspokajamy: spłynęło do nas kilkaset zgłoszeń, pracujemy nad ich moderacją i przygotowaniem miniaturek. Ostatnie blogi wprowadzimy na stronę do południa 1. października 2015, a następnie rozpocznie się głosowanie, o czym wszyscy uczestnicy zostaną poinformowani w specjalnej wiadomości. Prosimy o cierpliwość i do godziny 23:59 zapraszamy do zgłaszania blogów do udziału w naszym konkursie.  

 

28 IX 2015:


Na co dzień są uczniami, studentami, pracownikami, bądź dowodzą, że polska przedsiębiorczość ma się znakomicie, prowadząc własne firmy. Jednak po godzinach, przy komputerze, zagłębiają się w inny świat, gdzie królują słowa, inne wymiary, fascynujące postacie i wydarzenia, jakie w rzeczywistości się nie zdarzają, bądź wręcz przeciwnie – zdarzają się często, ale pozostają niezauważone. W sieci funkcjonują na równych prawach, niezależnie od wykształcenia, pozycji społecznej czy wieku. Łączy ich tylko jedno. Blogowanie. Wkrótce redakcja serwisu Granice.pl wspólnie z Targami w Krakowie wyłoni najlepszych blogerów tworzących literaturę i o literaturze piszących w ramach kolejnej edycji konkursu „Literacki Blog Roku” (www.literackiblogroku.pl). Laureatów poznamy już w październiku podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.  

 

Bardzo często lektura ich tekstów wywołuje lawinę emocji – od  uwielbienia, po nienawiść. Pewne jest tylko to, że nieodmiennie spotykają się z zainteresowaniem. Teraz pojawia się szansa, by wpisy z cyberprzestrzeni zamienić na książkę – taką możliwość daje najlepszemu wśród blogerów wygrana w konkursie „Literacki Blogu Roku 2015”. Oprócz możliwości wydania własnej książki na laureatów czekają też: konsultacja z profesjonalnym agentem literackim z możliwością nawiązania stałej współpracy, nagrody-niespodzianki od patronów akcji oraz zestawy nagród książkowych.

 

 

Reguły gry

 

Konkurs „Literacki Blog Roku 2015”, którego organizatorem jest serwis Granice.pl wspólnie z Targami w Krakowie, to już trzecia, wznowiona edycja imprezy, mającej na celu wyróżnienie najciekawszych internetowych pamiętników czy notatników o charakterze literackim. W konkursie może wziąć udział każda osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która spełnia warunki regulaminu konkursu. Udział w konkursie nie wymaga wniesienia żadnej opłaty, a użytkownik ma prawo zgłoszenia tylko jednego własnego blogu. Blogi rywalizować będą jednak w dwóch grupach. W skład pierwszej wejdą wszystkie blogi literackie, a więc zawierające twórczość własną prowadzących je osób. Druga grupa to blogi o literaturze – blogi recenzenckie, książkowe, zawierające cytaty czy komentarze po przeczytaniu danej książki.

 

Wyboru najlepszych blogów dokona profesjonalne jury, w którego skład wejdą: przedstawiciele organizatorów, specjaliści z zakresu literatury i współczesnego rynku wydawniczego. Ocenie poddane zostaną walory literackie i/lub krytyczne, aktualność zamieszczanych notatek, regularność, systematyczność prowadzenia blogu oraz jego poprawność stylistyczna, interpunkcyjna, ortograficzna i gramatyczna.

 

Równolegle do Jury wyboru „Literackiego Blogu Roku 2015” dokonają również internauci, którzy oddadzą głos za pośrednictwem strony internetowej konkursu.

 

 

Misja konkursu

 

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych blogów poświęconych literaturze i rynkowi księgarskiemu, komentujących i opisujących nowości wydawnicze lub też zawierających literacką twórczość ich autorów – wiersze, opowiadania, fragmenty większych form prozatorskich. To także sposób na wzajemne poznanie się i integrację społeczności ludzi interesujących się literaturą.

 

 

Udział w konkursie

 

Aby wziąć udział w konkursie, należy do 30 września 2015 wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.literackiblogroku.pl i regularnie prowadzić swój internetowy dziennik.

 

 

Ogłoszenie wyników konkursu „Literacki Blog Roku 2015” nastąpi w sobotę, 24 października 2015 podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

 

Organizatorzy:

 

Serwis Granice.pl – wszystko o literaturze

Spółka Targi w Krakowie – organizator 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

 

Wybrani laureaci wcześniejszych edycji:

 

Agnieszka Nietresta-Zatoń, autorka książki „Pustostan” (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)

Jan Antoni Homa, autor książek „Altowiolista” (Wydawnictwo Sol) oraz „Ostatni koncert” (Wydawnictwo MG)

Danuta Awolusi, autorka bloga „Książki zbójeckie” oraz książki „Na wysokim niebie” (Wydawnictwo Sol)

Dorota Jędrzejewska i Rafał Niemczyk, autorzy książki „Copywriting. Jak sprzedawać słowem” (Wydawnictwo Edgard)

Piotr Kowalczyk, self-publisher, ekspert w kwestii technologii mobilnych, popularyzator e-literatury

Jarosław Czechowicz, niezależny recenzent, juror konkursu „To się musi POWIEŚĆ Wydawnictwa Znak, autor książki z wywiadami „Rok w rozmowie” (Wydawnictwo SimplePublishing)

 

02 IX 2015:

Serwis Granice.pl wspólnie z firmą Targi w Krakowie ogłaszają reaktywację konkursu Literacki Blog Roku.

Do 30 września 2015 zapraszamy do zgłaszania swoich blogów do udziału w konkursie. Można to uczynić poprzez formularz zgłoszeniowy.

 

07 XI 2011:

 

To było prawdziwe święto książki! Podczas Targów Książki w Krakowie ogłosiliśmy w niedzielę, 6 listopada 2011, wyniki konkursu "Literacki Blog Roku"

 

Wybory jurorów

Przed jurorami stanęło niezwykle trudne zadanie. Ponad 200 blogów musieli oni ocenić rzeczowo, starając się nie pominąć żadnego godnego uwagi zjawiska w liternecie. 

 

- Mam świadomość tego, że jakikolwiek wynik zostałby dziś podany, będzie on niedoskonały - w końcu jurorzy są tylko ludźmi. Niemniej jednak, po burzliwej naradzie, jury w składzie: Dorota Malinowska-Grupińska (Wydawnictwo MG),Justyna Gul (krytyk literacki), Sławomir Krempa (redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl) podjęło decyzję, które wspólnie uznaliśmy za najlepszą z możliwych - podkreślał Sławomir Krempa. 

 

Szczególne wyróżnienia

Ostatecznie wyróżnienia wśród blogerów piszących o literaturze otrzymali: 

Jarosław Czechowicz - za ogromnie rzetelne i merytoryczne podejście do literatury w blogu "Krytycznym okiem"

Danuta Awolusi - za niebanalne ujęcie tematu i za to, że udowania, iż pisanie o literaturze stanowić może samo w sobie kawał doskonałej literatury w blogu "Książki zbójeckie"

Grzegorz Krzymianowski za połączenie żywego języka z zacięciem prawdziwego krytyka literackiego w blogu "Doczytania",

Agata Jankowska - za najciekawszy blog poświęcony książkom na określony temat - "Słowo i obraz. Refleksje graniczne",

Paulina Surniak - za wymykanie się wszelkim schematom i dążenie do literackiego sedna w "Mieście książek"

 

Mniej wyróżnień przyznano blogerom, którzy w swych blogach literaturę tworzą. Zwrócono uwagi na blogi: 

Marty Rusek-Cabaj: "Sztucznych rzęs mimowolny chrzęst", ze szczególnym uwzględnieniem "Cyklu panien słodkich",

Agnieszki Nietresty-Zatoń: "Doktor Maltretor i Siostra Ostra" - z uznaniem dla przekuwania życia w literaturę i wielką prośbą o zmianę czcionki na bardziej czytelną,

- Doroty Kamińskiej: "Sałatka po grecku" - z uwagi na reporterskie zacięcie i literacką materię. 

 

Wybór internautów

Bardzo wyrównana była rywalizacja o uznanie internautów. Ostatecznie jednak najwięcej głosów zdobył blog Katarzyny Warpas "Bebeluszek (nie)codzienny", który organizatorzy postanowili potraktować jako blog literacki. Drugi wynik w rywalizacji otrzymał blog Joanny Mentel "Book me a cookie", nagrodzony wśród blogów o literaturze

 

Jurorzy nagradzają

To właśnie nagrody jury - z uwagi na możliwość opublikowania książek laureatów - wzbudzały zawsze największe zainteresowanie. Ostatecznie w kategorii blogów o literaturze nagrodę otrzymali Dorota Jędrzejewska i Rafał Niemczyk za blog"Experyment. Recenzja dobrej książki", natomiast w kategorii blogów literackichnagrodzono Jana Antoniego Homę za blog "Oto i owo".

 

- W najbliższych dniach skontaktujemy się z laureatami, z których tylko część uczestniczyła w ogłoszeniu wyników. Otrzymają oni od nas nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy, ich blogi będą rekomendowane wydawnictwom współpracującym z naszą redakcją, zaprezentujemy je również na stronach wortalu literackiego Granice.pl oraz na stronach naszych partnerów - podkreślał Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl - Mamy nadzieję, że sukcesy najlepszych blogerów piszących o literaturze bądź literaturę tworzących będą mogły również zaowocować wydaniem książki lub książek niektórych spośród nich. 

 

 

 

02 XI 2011:

Już kilka dni temu zakończyło się głosowanie w plebiscycie "Literacki Blog Roku" – www.literackiblogroku.pl.

Wiemy, że o tytuł ten - oraz o dodatkowe wyróżnienia - powalczą ostatecznie:

W kategorii blogów literackich:

1. Sztucznych rzęs mimowolny chrzęst – Marta Rusek – Cabaj
2. Doktor Maltretator i siostra ostra – Agnieszka Nietresta  - Zatoń
3. Bebeluszek (nie)codzienny – Katarzyna Warpas
4. Sałatka po grecku – Dorota Kamińska
5. Oto i owo – Jan Antoni Homa

W kategorii blogów o literaturze:

1. Krytycznym okiem – Jarosław Czechowicz
2. Książki Zbójeckie – Danuta Awolusi
3. Słowo i obraz. Refleksje graniczne – Agata Jankowska
4. Book me a cookie – Joanna Mentel
5. Doczytania – Grzegorz Krzymianowski
6. Miasto książek – Paulina Surniak
7. Experyment. Recenzja Dobrej Książki – Dorota Jędrzejewska, Rafał Niemczyk.Ogłoszenie wyników konkursu i plebiscytu nastąpi podczas 15 Targów Książki w Krakowie – zapraszamy w niedzielę. 6 listopada w godzinach 12:00-13:00 do sali seminaryjnej nr 1. Dodatkowo - już organizacyjnie - informujemy, że tego dnia laureaci otrzymają wyłącznie pamiątkowe dyplomy. Nagrody rzeczowe przesłane zostaną przesyłką kurierską - z przyczyn technicznych.

 

03 X 2011:

Ruszyło głosowanie w konkursie i plebiscycie "Literacki Blog Roku 2011"! To czas, by zachęcić do głosowania swoich znajomych, przyjaciół, członków rodzin oraz przypadkowo spotkanych na ulicy przechodniów! Przypominamy, że dzięki współpracy z wydawnictwem MG najlepszy blog może zostać wydany w formie książkowej i / lub e-bookowej! Zachęcamy też do polubienia profilu konkursu na Facebooku, gdzie zamieszczać będziemy kolejne informacje o przebiegu rywalizacji!

 

 

 

29 IX 2011:

Już jutro ostatni dzień zbierania zgłoszeń do naszego konkursu i plebiscytu. Jeśli Wasi znajomi prowadzą literackie blogi, blogi o książkach lub blogi, w których zamieszczają własną twórczość, zaproście ich do udziału. To nic nie kosztuje, a głosowanie również nie będzie wiązało się z żadnymi opłatami! Na najlepszych - przypominamy - czeka możliwość wydania książki, czekają również cenne nagrody! Zapraszamy też do polubienia profilu konkursu na Facebooku!

 

 

18 VIII 2011:

W naszym konkursie i plebiscycie mamy już niemal 100 zgłoszonych blogów. Zgłoszenia staramy się moderować na bieżąco, Waszym dziennikom przyglądają się już również nasi jurorzy. Cieszymy się, że przedsięwzięcie zyskało sporą życzliwość ze strony mediów, a Was zachęcamy, byście zachęcali do wzięcia udziału w konkursie swoich przyjaciół czy autorów literackich blogów, które regularnie czytacie!


 

 

04 VIII 2011:

Trwa składanie zgłoszeń w naszym konkursie i plebiscycie. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe propozycje Waszych blogów - jest ich tak wiele, że momentami trudno nam nadążyć z ich weryfikacją. Prosimy o cierpliwość, wszystkie zgłoszenia zostaną rozpatrzone, a pewnie większość - zamieszczona na naszych stronach. 

 

30 VII 2011:

Redakcja wortalu Granice.pl decyduje się wznowić organizację konkursu "Literacki Blog Roku". Nowy regulamin dostępny jest już w odpowiedniej zakładce, rozpoczynają się również działania promocyjne. Wszystkie zgłoszenia do poprzedniej, przerwanej edycji konkursu, zostają zachowane, jednak na wyraźne żądanie autora jego blog (przesłane pocztą elektroniczną na adres kwojcik@granice.pl) może zostać wycofany z udziału w przedsięwzięciu.

 

 

 

 

30 II 2011:

Organizatorzy z uwagi na bardzo poważne problemy techniczne oraz próby dokonania nadużyć decydują się zawiesić organizację konkursu na czas nieokreślony.

 

 

 

12 XII 2010:

Pierwsze zgłoszenia w konkursie "Literacki Blog Roku" są już widoczne w zakładce "Zgłoszone blogi" - KLIK!. Rozpoczynamy kampanię promocyjną konkursu, równocześnie starając się pozyskać partnerów strategicznych, by zapewnić Wam dodatkowe atrakcyjne nagrody rzeczowe. 

 

1 XII 2010:

Ogłoszono drugą edycję konkursu i plebiscytu "Literacki Blog Roku", rozpoczęto zbieranie zgłoszeń. 

 

9 XI 2009:

Znamy już laureatów konkursu „Literacki Blog Roku 2009”. W sobotę 7 listopada o godzinie 13:00 na scenie głównej podczas Targów Książki w Krakowie miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym blogerom.

Konkurs zorganizowany został przez przedstawicieli serwisu Allegro.pl, redakcję wortalu literackiego Granice.pl oraz Wydawnictwo MG. Laureaci otrzymali dziesiątki kilogramów nowości wydawniczych, niektórzy z nich mają również szansę na publikację swych internetowych dzienników w formie książkowej.

Jury, w skład którego weszli: Iwona Wiatr, opiekun działu „Książki i komiksy” w serwisie Allegro.pl, Dorota Malinowska-Grupińska, właścicielka wydawnictwa MG oraz Sławomir Krempa – redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl zdecydowało się przyznać 3 wyróżnienia regulaminowe, jedno wyróżnienie specjalne, jak również pierwszą, drugą i trzecią nagrodę.

 

Horror – życie – literatura

Wyróżnienie specjalne trafiło do Pawła Wawrzyniaka, autora blogu dostępnego pod adresem http://horrorstory.blox.pl Autor bardzo rzetelnie, ale w sposób niezmiernie atrakcyjny i barwny pisze o stosunkowo wąskiej tematyce grozy i horroru. Opisuje najnowsze filmy, ale podejmuje też temat nowości wydawniczych z zakresu horroru. Pisze bez uprzedzeń, językiem potocznym, lecz bardzo wyrazistym.

Pierwsze spośród wyróżnień regulaminowych otrzymał Ryszard Sadaj za blog http://www.emeryt-polski.blogspot.com/ Jest tu życie bardzo sprawnie przekute w literacką materię. Jest opis, czasem zabawnych, czasem – mniej, perypetii mieszkającego w Krakowie mężczyzny na emeryturze. Zachwycają tu humor, ironia, pogoda ducha i nieposkromiona chęć życia.

Kolejne wyróżnienia trafiły do dwóch osób zajmujących się na blogu literaturą i krytyką literacką, publikujących recenzje czy komentarze do nowości wydawniczych. Otrzymali je Joanna Janowicz (http://direlasua.wordpress.com/) i Jarosław Czechowicz (http://krytycznymokiem.blogspot.com) Recenzje Jarosława Czechowicza na polskim rynku wydawniczym to lektura obowiązkowa. Autor zwraca uwagę swą kompetencją, dociekliwością i rzetelnością. W blogu nie zabiera głosu często, zawsze jednak pisze o książkach ważnych i głośnych, o książkach, które wypada znać – podkreślał w uzasadnieniu werdyktu Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl. - Joanna Janowicz jest niemal równie dobrą badaczką literatury, w jej blogu jednak zwracamy uwagę przede wszystkim na styl i ogromną pomysłowość. Teksty publikowane w obrębie blogu to literackie impresje, cudownie lekkie dykteryjki i felietony związane z konkretnymi lekturami. Janowicz pisze o książkach  często o wiele bardziej ciekawie i sprawnie, niż ich autorzy.


Niżej Podpisany – czyli klasa sama w sobie

Trzecie miejsce w konkursie zajął Piotr Kowalczyk, od lat publikujący pod pseudonimem Niżej Podpisany (http://www.nizejpodpisany.com/). – Trudno właściwie streścić wszystko to, co robi Piotr Kowalczyk. Jest z pewnością najbardziej nowoczesnym i aktywnym spośród polskich blogerów. Tworzy świetne teksty literackie na Twitterze, publikuje e-książki, jest współczesnym kontynuatorem najlepszych tradycji literatury absurdu. A poza tym opisuje i komentuje nowe trendy na rynku czytników publikacji w wersji elektronicznej oraz kształci swych czytelników w zakresie tego, jak tworzyć literaturę w sieci i nawet na niej zarabiać. Jego blog jest opiniotwórczy, szeroko komentowany i cytowany. Jak polski internet ma swojego Grzegorza Marczaka i jego Antyweb, tak literatura w sieci może szczycić się Niżejem Podpisanym.


„Ona i ona” – świetna powieść na niewygodne tematy

Jednak najwyższe miejsca na podium zajęli twórcy literatury nieco bardziej konwencjonalnej. Drugą nagrodę otrzymała autorka publikowanej w odcinkach powieści „Ona i Ona” (http://onaiona.myfryzjerzy.pl). „Ona i ona” to opowieść o codziennym życiu pewnej pary. Pary jednak niezwyczajnej, bowiem tworzą ją dwie kochające się dziewczyny. Ada, autorka blogu, opowiada o życiu pary gejowskiej w Polsce oraz o próbach ukrywania swojej orientacji seksualnej. Pisze w sposób bardzo dyskretny, bez zbędnego obnażania się. Jej książka to po prostu świadectwo normalności, autorka udowadnia bowiem, że homoseksualiści to tacy sami zwyczajni ludzie, mający własne marzenia i pragnący żyć normalnie i szczęśliwie, jak cała reszta społeczeństwa. Nie zawsze doskonała pod względem warsztatu czy stylu, powieść ta jest bardzo świeża i intrygująca.

 

Po prostu – Literacki Blog Roku 2009

W pierwszej edycji konkursu „Literacki Blog Roku” zwyciężył jednak Adam Barański, który swą stronę prowadzi pod adresem http://ludzie-w-metrze.blogspot.com/ Bez wątpienia to jedno z najlepszych i najbardziej oryginalnych przedsięwzięć, jakie zgłoszono do naszego konkursu. Autor opowiada historie ludzi spotkanych w metrze. Często towarzyszą im krótkie filmy lub fotografie. Zdarza się, że swe opowieści nadsyłają odwiedzający stronę internauci. Blog Barańskiego to właściwie zbiór świetnych opowiadań – dobrych warsztatowo, oryginalnych, często zwieńczonych zaskakującą pointą. Z pewnością to najbardziej dojrzałe i przemyślane przedsięwzięcie, zasługujące na nagrodę główną.


Wybór internautów

Internauci tytuł Literackiego Blogu Roku przyznali Monice Szadkowskiej, która swój blog prowadzi pod adresem: http://www.shadija.blog.onet.pl Podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie organizatorzy zapowiedzieli kontynuację przedsięwzięcia. Więcej informacji: już wkrótce.

 

29 VI 2009:

Rozpoczęto zbieranie zgłoszeń w konkursie "Literacki blog roku 2009"

 

 

26 VI 2009:

 

Uruchomiona została strona internetowa konkursu „Literacki blog roku 2009”.

 

logo 1logo 2logo 3